Rezultaty projektu

W ramach projektu EUvalues oprócz aktywności dydaktycznych realizowane są:

 

1/  badania naukowe „Wartości europejskie jako podstawa partycypacji społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polityk UE”. Celem badań jest analiza znaczenia podstawowych wartości europejskich i norm etycznych w procesach i mechanizmach partycypacji przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i innych interesariuszy w procesach decyzyjnych UE. Badania zmierzają do wyjaśnienia jaka jest rola takich europejskich wartości jak wolność, demokracja, równość, praworządność, pluralizm, niedyskryminacja, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność w procesie włączania przez instytucje UE interesariuszy do procesów kształtowania polityk sektorowych UE (w tym głównie polityki energetycznej, klimatycznej, ochrony środowiska, społecznej). 

 

2/ wydarzenia 

 

a/ Warsztaty otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób, w tym przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, NGOs, mniejszości narodowych i etnicznych, imigrantów i  uchodźców z Ukrainy, grup dyskryminowanych, osób niepełnosprawnych etc. 

- warsztaty „Narzędzia informatyczne w aktywizacji obywateli” – celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestnictwa w konsultacjach publicznych i wysłuchaniach korzystając z dostępnych narzędzi informatycznych na stronie Komisji Europejskiej, krajowej administracji publicznej oraz miast polskich 

-  warsztaty „Innowacyjne praktyki w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym” – celem jest nabycie przez uczestników umiejętności i rozwój ich kompetencji w zakresie zachowań energooszczędnych zwykłych obywateli w życiu codziennym. 

 

b/ seminaria przeznaczone dla studentów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, NGOs, mniejszości dyskryminowanych, imigrantów i uchodźców, polityków, decydentów, przedstawicieli administracji rządowej i mediów:

- seminarium „Wartości europejskie i etyka a zrównoważony rozwój w UE” – debata na temat znaczenia europejskich wartości i etyki dla zrównoważonego rozwoju w UE, realizacji celów polityki klimatycznej i ochrony środowiska

- seminarium „Solidarność i sprawiedliwość w polityce energetycznej UE” – debata na temat zasad etycznych w procesie transformacji energetycznej w UE, czy i dlaczego podczas kryzysu energetycznego w Europie takie zasady jak solidarność i sprawiedliwość powinny być przestrzegane, co one oznaczają dla poszczególnych państw, regionów i grup społecznych?

 

c/ Konferencja naukowa „Wartości europejskie – renesans czy kryzys?", której celem jest dyskusja na temat wartości UE i ich znaczenia w czasach nakładających się kryzysów globalnych.

 

d/ Konferencja naukowa „Partycypacja społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polityk UE – normy, wartości i etyka” (webinar). Celem konferencji jest debata na temat znaczenia wartości europejskich i norm etycznym we włączaniu przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w procesie kształtowania wybranych polityk sektorowych UE. 

 

3/ publikacje - planowana jest publikacja co najmniej pięciu artykułów naukowych zawierających wyniki badań „Wartości europejskie jako podstawa partycypacji społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polityk UE”. Artykuły będą zawierały analizę znaczenia podstawowych wartości europejskich i norm etycznych w procesach i mechanizmach partycypacji przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i innych interesariuszy w wybranych politykach UE. Artykuły będą publikowane w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.