
W kierunku przejrzystego i odpowiedzialnego lobbingu?

Rzecznictwo interesów, doradztwo polityczne, a może lobbing? Aktualne standardy demokratyczne wymagają poważnej, publicznej debaty z udziałem różnych środowisk zainteresowanych uregulowaniami w określonych obszarach polityki. Badania nad erozją demokracji odnotowują „kurczącą się przestrzeń obywatelską”, wskazują przy tym na zmiany instytucjonalne prowadzące do zanikania pluralistycznej reprezentacji interesów oraz do spadku przejrzystości procesów politycznych przy jednoczesnym upolitycznianiu doradztwa i ograniczaniu dostępu do ośrodków decyzyjnych.
Właśnie wokół tej tematyki oscylowała dyskusja podczas panelu "W kierunku przejrzystego i odpowiedzialnego lobbingu? Trendy, perspektywy i wyzwania" podczas Ogólnopolskiego Kongresu Politologii w Łodzi 19.09.2024 r. Panel współmoderowała prof. Urszula Kurczewska, Kierowniczka projektu "EU Values".
Uczestnicy szukali odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jak zagwarantować przejrzystość i odpowiedzialność lobbingu i doradztwa politycznego?
2. Jakie wartości płyną z lobbingu i jaką funkcję powinien on odgrywać w procesach politycznych?
3. W jaki sposób zagwarantować dostęp do decydentów, a także zrównoważoną reprezentację interesów ekonomicznych i społecznych?
Panel był skierowany do wszystkich osób zainteresowanych grupami interesu, rolą rzecznictwa i lobbingu w procesach politycznych, wpływem tych grup na kształt polityk i regulacji prawnych, a także doradztwem politycznym i eksperckim w dobie zmieniającej się rzeczywistości politycznej i powszechnych cyfrowych technologii komunikowania.
- Zaloguj się aby dodawać komentarze